Jakimi metodami chronić psa przed chłodem?

Jakimi metodami chronić psa przed chłodem?

Czy pies tak naprawdę potrzebuje ochrony przed zimnem? Wielu z nas twierdzi, że sierść psa jest pierwotnym zabezpieczeniem w trakcie zimy. Czy taka jest prawda?

Pies w naszych czasach
To prawda, że pies umie instynktownie przyszykować się do zimy. Jesienną porą zmienia sierść, przybiera na wadze – wszystko po to, żeby nie odczuwać rezultatów ujemnych temperatur. Jednak ten cykl może zostać zakłócony. Dzieję się tak ponieważ rola psa musiała ulec przemianie. Jakiś czas temu pies pełnił jedynie rolę obronną i większość życia spędzał przed domem pilnując naszych posesji. Współcześnie pies jest w wielu przypadkach traktowany na równi z członkami rodziny. Przebywa razem z nami w ciepłym mieszkanku, czasem nawet śpi z nami w łóżku. W takim przypadku mechanizmy obronne psa zostają zaburzone. Jeśli definitywną większość czasu funkcjonuje w temperaturze takiej jak my, to jak mają wystartować naturalne procesy? W jaki sposób jego organizm ma się naszykować na niskie temperatury otoczenia? Jest to nie możliwe. Jeśli nam jest zimno i musimy ubierać dodatkowe warstwy odzieży, to podobnie chłód będzie doświadczał nasz pies. Co należy zrobić, by nasze pieski nie marzły podczas codziennych wypraw?

Ruch to fundament
Co robimy kiedy jest nam zimno? najskuteczniejszą metodą na rozgrzanie się jest ruch. Gdy zaczniemy biegać bądź potrenujemy prawie natychmiast robi się cieplej. Podobnie ma ma się sytuacja w przypadku psa. Jeśli wychodzimy z nim na dwór i za drzwiami jest ujemna temperatura to dajmy mu się wybiegać. Pies jest praktycznie powołany do biegania i to najskuteczniejszy sposób na przeciwdziałanie niskim temperaturom. Podczas spaceru nierzadko wstępujemy na zakupy. W takiej sytuacji pies musi czekać na nas przed sklepem. Pamiętajmy, więc że pies nie może zbyt długo stać bez ruchu. Nie pozwólmy mu długi czas na nas czekać. Gdy dostrzegamy, że nasz pupil drży z zimna to wróćmy z nim do domu. Lepiej wyjść z pieskiem następnym razem, gdy już zdecydowanie się zagrzeje. Ale są jeszcze inne strategie na poprawienie komfortu życia psa w zimie.

Ubierz swojego psiaka
Jakiś czas temu upowszechniły się okrycia wierzchnie dla psa. Czy to fanaberia właścicieli? Zdecydowanie nie! Ubranko może bardzo pomóc naszemu pupilowi w czasie mrozów. które pieski powinny nosić „odzież”? Sporo piesków nie sa wyposażone w naturalną ochronę mamy na myśli sierść, funkcjonują w wysokich temperaturach. Innym psom ubranie może podmienić zaburzone procesy przygotowywania się do zimy.
Co należy wziąć pod rozwagę, jeżeli decydujemy się ubranko dla psiaka? Priorytetowo pamiętajmy, że wygląd nie jest ważny. Liczy się wygoda naszego psa. Dlatego ubranko nie powinno utrudniać ruchów psiaka, powinno być wygodne. Pamiętajmy, że pies to nie człowiek – dla niego ważny jest ruch, nieskrepowane bieganie. Okrycie ma być się dostosowane do zwyczajów naszego psa. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ubranek.

 

Jako szczęśliwi właściciele psów jesteśmy zobowiązani do starania się o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ponieważ milowymi krokami nadchodzi zima, to idealny czas, by zastanowić się czy mój pies jest należycie przygotowany to tej pory roku. Czy na spacerach nie zaczyna nienaturalnie przebierać łapkami lub drżeć, bądź po krótkim czasie chce już wracać do domu? Mogą to być przejawy niedostosowania pieska do niskich temperatur. Zatroszczmy więc o ciepło swojego psiaka.

Link do podstrony https://www.e-pazur.com/k291,psy-akcesoria-dla-psow-ubranka.html

Dodaj komentarz