Poznań

Poznań

Poznań – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim nad rzeką Wartą. Historyczna stolica Wielkopolski, miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Według danych statystycznych, ósme miasto w Polsce pod względem powierzchni i piąte pod względem liczby ludności. Stanowi centralną część aglomeracji poznańskiej, graniczy z 11 gminami oraz dwoma miastami Luboniem i Swarzędzem. Jest to ważny ośrodek przemysłowy regionu, węzeł komunikacyjny (transport lądowy, kolejowy oraz lotniczy – lotnisko Ławica) Jedną z wizytówek poznania są Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Poznań to tez ważny ośrodek akademicki oraz kulturalny. W Poznaniu znajduje się 26 szkół wyższych, opera, filharmonia, balet, ponadto liczne teatry, kina, muzea oraz galerie sztuki. W Poznaniu (i regionie poznańskim ma główną siedzibę wiele firm o znaczeniu nie tylko regionalnym czy nawet ogólnopolskim, ale znanych i cenionych w Europie i na Świecie. Wspomnieć tu wypada o Volkswagenie, marce Solaris mającej swoją siedzibę w mieszczącym się pod Poznaniem Bolechowie-Osiedlu – znanym nie tylko w Europie polskim producencie pojazdów komunikacji miejskiej, czy znanej praktycznie platformie handlowej Allegro.

Poznań to również miejsce atrakcyjne turystyczno-rekreacyjnie, z bardzo dobrze rozbudowaną siecią hotelowo–gastronimiczną, I możemy tu się odnieść i do miejsc typowo rekreacyjnych jak znajdujące się praktycznie w centrum Poznania sztuczne jezioro Malta wraz ze swoją cała infrastrukturą (termy maltańskie, kopiec Wolności, tor regatowy, stok narciarski) czy położonych na obrzeżach miasta zbiorników naturalnych takich jak jezioro Kierskie, Strzeszyńskie czy Rusałka. Pamiętając równocześnie o wielu atrakcyjnych zabytkach znajdujących się w Poznaniu, począwszy od zabytków związanych z religią chrześcijańską (poznańska katedra, Fara oraz liczne kościoły), poprzez zabytki architektoniczne miasta, tu w pierwszej kolejności należy wymienić Ratusz ze słynnymi koziołkami, będącymi swoistym symbolem miasta, urokliwe kamieniczki Starego Miasta, po ośrodku kulturalne takie jak Opera, Filharmonia czy liczne teatry i muzea, jak również plenerowe imprezy masowe, choćby jak znany nie tylko w Polsce festiwal teatralny Malta.

Patronami poznania są apostołowie Piotr i Paweł, a święto miasta obchodzone jest hucznie 29 czerwca. Zdaniem językoznawców nazwa Poznań wywodzi się od imienia Poznan. Poznań jest jednym z pierwszych polskich miast odnotowanych jako ośrodek życia politycznego kolebki polskiej państwowości. Pierwsze wzmianki pisemne, po łacinie datowane są na 970 rok. Jest też jedynym wymienionym w hymnie miastem Polski. Był jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów na przełomie X i XI w. Poznań jest równocześnie jednym z najstarszych lokowanych miast Polski. Prawa miejskie otrzymał w 1253 roku. W 1394 roku prawa składu co sprawiło przy otwarciu szlaku łączącego Litwę z Europą oaz zamknięciu dla polskich towarów Gdańska, że Poznań stał się węzłem, w którym przecinały się szklaki handlowe, dzięki czemu miasto prężnie się rozwijało, aż do czasu potopu szwedzkiego. Po 1655 roku nastąpił okres zastoju i w pewien sposób stagnacji i recesji. Pod względem gospodarczym Poznań zaczął odbudowywać swoja pozycję od 1806 roku – jedno z głównych miast Księstwa Warszawskiego i 1815 roku, po ustaleniach Kongresu Wiedeńskiego – pod panowaniem pruskim stolica autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Od 1828 roku władze pruskie ustanowiły w mieście twierdzę co uczyniło z Poznania, co ukierunkowało rozwój miasta do końca XIX wieku. Poznań wrócił do świeżo odradzającego się państwa Polskiego po zwycięskim zrywie powstańczym na przelomie1918-1919 roku. Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich zrywów wolnościowych, a jednym o takim zasięgu. Ciężko za to zapłacili mieszkańcy Poznania i Wielkopolski podczas II Wojny Światowej.